Maseczki ochronne- rodzaje, poziom ochrony, jak je nosić?

Maseczki ochronne

Aby zmniejszyć ryzyko związane z wystąpieniem infekcji, lekarza oraz pacjenci, czy też osoby mające kontakt z zakażonymi powinny nosić specjalne maseczki ochronne. Takie produkty medyczne ochraniają przed przenoszeniem chorobotwórczych drobnoustrojów, wirusów i bakterii.

Noszenie maseczek ochronnych jest niezwykle istotne szczególnie w aktualnym okresie, aby móc przeciwdziałać chorobie przenoszonej drogą kropelkową, jaką jest covid-19. Maseczki ochronne dostępne są między innymi na stronie ich producenta https://www.twplast.pl/ .

Rodzaje maseczek ochronnych na twarz

Jednorazowe maseczki ochronne

Maseczki do twarzy mogą być wytwarzania z wielu różnych materiałów. Wykorzystuje się w nich często dodatkowe filtry, dzięki którym mogą one wychwycić nawet drobne mikrocząsteczki z otoczenia. Dużą popularnością cieczy się jednorazowa maseczka ochronna.

Chirurgiczne maseczki jednorazowe tworzone są aż z 3 warstwa włókniny polipropylenowej. Stopień ich filtracji ustalany jest przy pomocy współczynnika BFE. Na podstawie właśnie stopnia filtracji można dzielić ochronne maseczki na różne rodzaje (Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR).

Polecane są zwłaszcza maski ochronne typu II. Ich stopień filtracji oscyluje nawet na poziomie minimum 98 procent. W ten sposób gwarantują świetną ochronę przed zakażeniem drogą kropelkową. Co ważne, takie maski ochronne zapewniają efektywną ochronę antywirusową i przeciwwirusową jedynie przez krótki czas (do kilkunastu minut).

Warto pamiętać nie tylko o obowiązku noszenia maseczki, ale też o jej regularnym wymienianiu. Maseczki jednorazowe łatwo dostosowują się do kształtu twarzy, mogą być zakładane na gumki czy też wiązane na troki.

Maseczki ochronne na twarz FFP

Inną propozycją jest maska ochronna na twarz FFP czyli maski przeciwpyłowe tudzież antysmogowe. Taki rodzaj maseczek można podzielić, biorąc pod uwagę stopień ochrony przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Maseczka ochronna FFP może występować w 3 klasach FFP: FFP1 FFP2 i FFP3. Można je zakupić między innymi na stronie https://www.twplast.pl/maski-ochronne/ . Maseczki przeciwpyłowe FFP2 posiadają specjalne filtry. Filtry te ochraniają przed pyłami, dymem oraz cząsteczkami aerozolu, jak i przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.

Maseczki FFP2 są w stanie filtrować minimum 95 procent mikrocząsteczek, unoszących się w powietrzu. Gwarantują przy tym ochronę przed przenoszeniem drobnoustrojów. Jeśli chodzi o maseczki z klasy FFP3, zapewniają one bardzo wysoką ochronę przed substancjami rakotwórczymi, zarodnikami grzybów, bakteriami i wirusami.

Zastosowane w nich filtru są stanie pochłonąć nawet ok. 99 procent zanieczyszczeń z powietrza, w tym pyły, bakterie oraz wirusy. Niektóre produkty mogą być używane wielokrotnie. Niezwykle istotne w tym przypadku jest także to, aby filtry były regularnie wymieniane.

Przed czym zabezpiecza maseczka ochronna?

Warto pamiętać, o tym, że nadal panuje obowiązek noszenia maski ochronnej w komunikacji miejskiej, sklepach i wszystkich innych budynkach publicznych.

O takiej konieczności należy pamiętać też w miejscu pracy. Aby produkt zakrywający twarz dobrze chronił drogi oddechowe, musi być dobrze dopasowany do twarzy.

Dzięki niej wszelkie drobnoustroje nie przenikną do organizmu jej użytkownika. Trzeba więc dbać o swoje zdrowie, korzystając z wysokiej jakości, dostępnych produktów. Dobrze dobrana maseczka ochronna zabezpiecza dzieci i dorosłych przed wirusami, bakteriami, a niekiedy też przed dymem, pyłami i smogiem.

Czy maseczki ochronne zapewniają całkowitą ochronę?

Nie, niestety nie gwarantują one 100 procent ochrony, ale skuteczne ograniczają możliwość zakażenia się wirusami. Należy jednak pamiętać o stosowaniu też innych zabiegów profilaktycznych. Niezwykle ważne jest między innymi częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem.

Ponadto, polecane jest noszenie rękawiczek ochronnych w miejscach publicznych i częsta dezynfekcja rąk. Warto też pamiętać o tym, aby nie dotykać nieumytymi oczami nosa, uszu, ust czy oczu.

Maseczka wielorazowa z tkaniny- czy zapewnia bezpieczeństwo?

Maseczki z tkaniny przeważnie produkowane są z podszytej flizeliną bawełny. Tak samo, jak jednorazowe produkty chirurgiczne tworzą fizyczną barierę między aerozolem z wirusem a błoną śluzową.

Należy jednak wiedzieć, iż nie poleca się noszenia maseczki bawełnianej. Produkty wytwarzane z tkaniny są maseczkami niemedycznymi, a więc nie muszą spełniać żadnych. Takie modele różnią się gęstością splotu, grubością. Niektóre z nich mają filtry.

Maski wielorazowe bez filtra nie zapewniają zbyt dobrej ochrony przed przenoszeniem się wirusów drogą kropelkową.

Maska jednorazowa czy wielokrotnego użytku- co wybrać?

Możemy wybierać spośród modelu masek przeznaczonych do jednorazowego lub wielorazowego użytku. Dla większości osób to te wielorazowe są wygodniejszą propozycją. Nie trzeba ich wymieniać przez każdym wyjściem z domu.

Taka maseczka musi być jedynie odkażona, do tego celu należy ją wyprać w minimum 60 stopniach ewentualnie wyprasować w podobnej temperaturze, aby móc wybić wszelkie szkodliwe drobnoustroje.

Taką maseczkę można nosić przed określony czas. Pewne czynniki doprowadzają do skrócenia ich żywotności jak na przykład: stopień zanieczyszczenia powietrza, ilość wdychanego powietrza czy temperatura i wilgotność powietrza.

Maseczki ochronne a zalecania WHO oraz CDC

Światowa Organizacja WHO wydała już na początku pandemii zalecania dotyczące noszenia maseczek przez ogół społeczeństwa. Maseczki zostały określone jako jeden z najważniejszych elementów ochronnych, który ogranicza potencjalną ekspozycję na koronawirusa i może doprowadzić do zmniejszania jego transmisji.

W ten sposób maseczki ochronne stały się nierozłączną częścią naszego życia, a dziś firmy oferują ich szeroki wybór. Dzięki nim codzienne życie staje się bardziej bezpieczne. Używanie ich jest wskazane w przypadku kiedy niema możliwości na zachowanie minimum metrowego odstępu od innych osób. Maseczka musi być noszona w miejscu pracy i innych zamkniętych miejscach publicznych.

O maseczce muszą pamiętać w szczególności osoby chore z widocznymi objawami, ale i też te bez objawów, gdyż chorobę można przechodzić bezobjawowo. CDC także rekomenduje noszenie masek ochronnych, jednak podkreśla, że muszą być one połączone z innymi środkami ochrony.

Jak prawidłowo nosić maseczki?

Niestety w dalszym ciągu wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że popełnia istotne błędy, przez które maseczki stają się nieskuteczne. Ważne jest zwłaszcza to, aby wybrać produkt z filtrem. Drobnoustroje rozprzestrzeniają się między innymi podczas kichania i mówienia.

Dzieci oraz osoby dorosłe muszą nosić maski dobrze przylegające do twarzy, które koniecznie zakrywają nos. Od prawidłowego używania masek zależy to, czy będą on efektywne. O czym należy szczególnie pamiętać, podczas zakładania i zdejmowania maski jednorazowej i wielorazowej?

  • Maska musi szczelnie zakrywać usta oraz nos.
  • Nigdy nie należy dotykać jej podczas noszenia.
  • Po jej założeniu, należy koniecznie upewnić się czy dobrze przylega do twarzy.
  • Podczas zdejmowania maski należy zrobić to za pętle na uszy czy poprzez rozwiązania. Nigdy nie należy dotykać przedniej części maski czy też skóry twarzy.
  • Jeżeli przez przypadek dotkniemy maski, powinniśmy od razu umyć czy też zdezynfekować ręce.
  • Ręce należy umyć także po zdjęciu maski.
  • W przypadku modelu do wielorazowego użytku, należy wyprać maskę w temperaturze powyżej 60 stopni.
  • Pomimo noszenia maski i tak należy pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego.

Jedynie dobrze dopasowana i prawidłowo noszona maska ochronna jest w stanie zapewnić jak najwyższy stopień bezpieczeństwa i ochronę przed niebezpiecznymi wirusami, bakteriami i innymi patogenami. Tylko podczas prawidłowego użytkowania maski spełnią swoja funkcję. W innym wypadku ich noszenie nie da żadnych efektów.

Należy więc pamiętać, aby nigdy nie nosić maski pod nosem, jednorazowe wyrzucać od razu po użyciu, a wielorazowe zawsze prać w wysokiej temperaturze. Oprócz samych maseczek należy pamiętać też o częstym wyciu rąk i ich dezynfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *